شخصی‌سازی در ایمیل مارکتینگ

شخصی‌سازی در ایمیل مارکتینگ

در این مقاله قصد داریم در مورد دیگر ترفندهای موردنیاز برای موفقیت کمپین ایمیل‌ها توضیح دهیم. شخصی‌سازی و تلفیق ایمیل با شبکه‌های اجتماعی به موفقیت استراتژی ایمیل مارکتینگ کمک‌های شایانی می‌کند که در ادامه با روش‌های مختلف آن‌ها آشنا خواهیم شد. ‌

شخصی‌سازی در ایمیل مارکتینگ به چه معناست؟

هیچ‌کس به دریافت ایمیل‌های کلی که برای همه ارسال می‌شود، علاقه‌ای ندارد و اغلب مردم ترجیح می‌دهند ایمیل‌های شخصی دریافت کنند. ایمیل‌های شخصی، نسبت به ایمیل‌های استاندارد غیرشخصی 29% نرخ بازگشایی و 41% نرخ کلیک بیشتری دریافت کرده‌اند. این آمار به دلیل مرتبط بودن محتوای ایمیل‌ها با علایق و نیازهای مشترکین است. اهمیت شخصی‌سازی در ایمیل مارکتینگ بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. شخصی‌سازی یک مفهوم کلی است و می‌تواند بسیار پیچیده باشد.

مزایای شخصی‌سازی

 • افزایش احتمال خوانده شدن توسط کاربران و درنتیجه افزایش نرخ بازگشایی و نرخ کلیک
 • افزایش نرخ تبدیل
 • افزایش اعتبار و محبوبت کسب‌وکار
 • افزایش مشارکت مشترکین
 • افزایش فروش

روش‌های جمع‌آوری اطلاعات

اگر قصد بهره‌گیری از ترفند شخصی‌سازی را دارید، ابتدا باید اطلاعات موردنیاز برای این کار را به دست آورید. تعدادی از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • فرم‌های ثبت‌ناماز طریق اضافه کردن تعدادی آیتم در فرم‌های ثبت‌نام مانند تاریخ تولد، محل زندگی، موقعیت شغلی، جنسیت، سن، علایق و سایر فاکتورهایی که برای اهداف کسب‌وکارتان نیاز دارید، می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد مشترکین خود به دست آورید که اجازه شخصی‌سازی را به شما می‌دهد. درواقع، باید سؤالاتی را در فرم‌ها قرار دهید که به تیم فروش کمک کنند. به‌عنوان‌مثال، برای وب‌سایت HubSpot، اندازه کسب‌وکار معیار مهمی به‌حساب می‌آید؛ زیرا چالش‌های مارکتینگ یک کسب‌وکار 10 نفره با یک کسب‌وکار 5000 نفره بسیار متفاوت است.
 • یکپارچگیدرصورتی‌که قبلاً کمپین ایمیلی برای مشترکین خود ارسال کرده‌اید، اکنون می‌توانید از طریق تلفیق ابزار ایمیل مارکتینگ مورداستفاده با CRM، پلتفرم فروش آنلاین یا حسابداری به اطلاعات و جزئیات زیادی درباره مشترکین خود دست یابید و از آن‌ اطلاعات برای شخصی‌سازی استفاده کنید. اگر سیستم CRM و نرم‌افزار فروش شما با یکدیگر هماهنگ باشد، این فرایند به‌صورت خودکار انجام می‌شود. ابزارهای ایمیل مارکتینگ مانند ابزار Campaign Monitor در تلفیق با ابزارهایی مانند Salsesforce، Shopify و Magneto عملکرد خوبی دارند و علاوه بر نام و آدرس ایمیل مشترکین، اطلاعات دیگری مانند محل زندگی، آخرین ایمیلی که باز کرده‌اند، تعداد سفارش‌ها، کل هزینه‌های انجام‌شده توسط کاربران، محتوایی که از وب‌سایت شما دانلود کرده‌اند و … را نیز مشخص می‌کند.رفتار کاربر در وب‌سایت و رفتار خرید نیز ازجمله فاکتورهای مهم برای شخصی‌سازی به حساب می‌آید. با در دست داشتن چنین اطلاعاتی، شخصی‌سازی و تقسیم‌بندی بهتر انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال، پیامی که برای مشتریان عضو توئیتر ارسال می‌شود متفاوت از پیام ارسالی برای سایر مشتریان است. یا پیام ارسالی برای فردی که قبلاً یک‌بار با تیم فروش صحبت کرده متفاوت از پیام ارسالی برای یک مشتری وفادار و قدیمی است.
 • نظرات کاربرانسعی کنید از ارسال ایمیل‌های no-reply خودداری کنید؛ بالعکس، مشترکین را به پاسخ دادن به ایمیل‌هایتان، اشتراک‌گذاری ایمیل‌ها و اظهارنظر در مورد محصولات و خدمات خود تشویق کنید و درواقع، از آن‌ها درخواست کنید. درنتیجه شما می‌توانید از این نظرات برای جمع‌آوری اطلاعات کاربران استفاده کنید.

با استفاده از اطلاعات شخصی و رفتاری کاربران، می‌توانید برای هر یک از کاربران پروفایلی تشکیل دهید و از آن طریق، می‌توانید حدس بزنید که چه محتوایی موردنظر هرکدام از کاربران است. در مورد سایر روش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات مخاطبین در جلسه هفتم بیشتر توضیح دادیم.

روش‌های شخصی‌سازی ایمیل

تکنیک‌های زیادی برای انجام شخصی‌سازی وجود دارد و تنها مختص به آوردن نام مشترکین در ایمیل نیست. شخصی‌سازی‌های پیشرفته‌تری مانند تغییر محتوای ایمیل بر اساس خصوصیات دموگرافی (سن، جنسیت، محل زندگی، سطح درآمد و …) مؤثرتر هستند. با استفاده از ابزارهای ایمیل مارکتینگ مانند Campaign Monitor، تقریباً تمام بخش‌های کمپین ایمیل مارکتینگ را می‌توان شخصی‌سازی کرد. تعدادی از این بخش‌ها در زیر آورده شده است:

1- نام فرستنده

یکی از معمول‌ترین عناصری که برای شخصی‌سازی استفاده می‌شود، نام فرستنده است. این عنصر اولین چیزی است که دریافت‌کننده در صندوق ورودی ایمیل خود مشاهده می‌کند و معمولاً در صفحه موبایل و کامپیوتر با فونت بزرگ‌تری نمایش داده می‌شود تا دریافت‌کنندگان به‌سرعت فرستنده ایمیل را تشخیص دهند. جای تعجب نیست که 68% از آمریکایی‌ها بر اساس نام فرستنده تصمیم به باز کردن یا نکردن ایمیل می‌گیرند.

به‌منظور جلب‌توجه مشترکین، بهتر است از نام‌های مختلف فرستنده برای مشترکین استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، نام فرستنده همان کارشناس فروشی باشد که با تعدادی از مشتریان در ارتباط است. حتی فرستنده می‌تواند در ابتدای ایمیل خود را معرفی کند و از gravatar (عکسی از فرستنده که در کنار آدرس ایمیلش پیوست شده) در آدرس ایمیلش استفاده کند. از این طریق، کاربران احساس بهتری نسبت به ایمیل دریافتی خواهند داشت؛ زیرا مردم اغلب تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با افراد دارند و پس‌ازآن می‌خواهند با شرکت، محصولات و خدمات آشنا شوند. به خاطر داشته باشید که طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از نام خانوادگی فرد در اسم فرستنده تأثیر بیشتری در بازگشایی ایمیل دارد و استفاده از نام به‌تنهایی، اطمینان مخاطب را برای بازگشایی ایمیل جلب نمی‌کند.

2- عنوان ایمیل

پس از نام فرستنده، دومین عنصری که در صندوق ورودی مشاهده می‌شود و در تصمیم‌گیری مشترکین برای باز کردن ایمیل تأثیر دارد، موضوع ایمیل است. عنوان ایمیل نیز برای بهتر دیده شدن توسط کاربران، با فونت بزرگ‌تر و تیره‌تر نوشته می‌شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از نام کوچک دریافت‌کننده در عنوان ایمیل، احتمال باز کردن ایمیل را 14.68% افزایش می‌دهد.

3- محتوای ایمیل

برای شخصی‌سازی محتوای ایمیل نیز راه‌هایی وجود دارد. این مرحله مؤثرترین مرحله شخصی‌سازی برای افزایش درگیری مخاطب است و از طریق آن می‌توان محتوا را مرتبط‌تر ساخت و احتمال کلیک توسط مشترکین را افزایش داد.

 •  متن ایمیل

شخصی‌سازی در متن ایمیل ازجمله روش‌هایی است که در افزایش نرخ کلیک تأثیر بسزایی دارد. به‌عنوان‌مثال، در صورت در اختیار داشتن نام کوچک، نام شرکت یا سایز پیراهن مشترکین (برای فروشگاه‌های آنلاین)، می‌توانید از این اطلاعات در متن ایمیل استفاده کنید. معمول‌ترین روش این ترفند، استفاده از نام کوچک مشترکین در متن ایمیل است. بسته به هدف ایمیل ارسالی، اطلاعات دیگری مانند محل زندگی، سن، جنسیت، سایز، تاریخ تولد و … می‌توانند در متن ایمیل استفاده شوند.

 • تصاویر

فراتر از متن ایمیل، می‌توانید بر اساس اطلاعات شخصی مشترکین، از تصاویر مختلف برای جذب آن‌ها استفاده کنید که روشی بسیار خوب برای افزایش نرخ کلیک است. به‌عنوان‌مثال، بر اساس آزمایش انجام‌شده توسط Campaign Monitor، استفاده از تصاویر مرتبط با محل زندگی مشترکین در کمپین ایمیل، 29% نرخ کلیک بیشتری را نسبت به ارسال تصویر عمومی برای مشترکین به دست آورده است. این آزمایش نشان‌دهنده اهمیت شخصی‌سازی در تصاویر موجود در ایمیل‌ها است.

 • محصولات پیشنهادی

این محصولات را می‌توان به سه دسته محبوب‌ترین محصولات در هفته گذشته، محصولات جدید اضافه‌شده به وب‌سایت و محصولات مشتریان خاص تقسیم کرد. اطلاعات لازم برای ارسال چنین ایمیل‌هایی را با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از رفتار کاربران در وب‌سایت جمع‌آوری می‌کنیم.

 • کل محتوا

برای انجام شخصی‌سازی به‌صورت جدی‌تر، می‌توان این ترفند را در تمام بخش‌ها و عناصر ایمیل انجام داد. به‌عنوان یک مورد معمول، ارسال ایمیل‌های حاوی محصولات مردانه برای مشترکین مرد و محصولات و خدمات زنانه برای زنان را می‌توان نام برد. شرکت آدیداس، دقیقاً چنین کاری را انجام داد و محتوای ارسالی برای مشترکین خود را بر اساس جنسیت آن‌ها تنظیم کرد تا دریافت‌کنندگان مرتبط‌ترین ایمیل‌ها را دریافت کنند و درنهایت موجب افزایش نرخ کلیک و فروش بیشتر شد.

4- شخصی‌سازی بر اساس مکان و زمان

همان‌طور که در جلسات قبل ایمیل مارکتینگ مطرح کردیم، هر یک از مشترکین تمایل به دریافت ایمیل در ساعت‌هایی خاص دارند. درنتیجه، به‌جای ارسال همه ایمیل‌ها درزمانی مشابه برای همه مشترکین، ایمیل‌های هر گروه از کاربران را در زمان‌های دلخواه آن‌ها ارسال کنید. برای انجام این کار، باید داده‌های کاربران را بررسی و تجزیه‌وتحلیل کرده و زمان مناسب برای ارسال ایمیل را پیدا کنید. همچنین، امکان دارد که مشترکین شما در مکان‌های مختلف دنیا زندگی کنند. درنتیجه برای ارسال ایمیل، ساعت محل زندگی هر کاربر و موقعیت مکانی او را نیز در نظر داشته باشید. با این ترفند، نرخ باز کردن و کلیک ایمیل‌های خود را افزایش دهید.

برای بسیاری از شخصی‌سازی‌های مطرح‌شده می‌توان به‌سادگی از ابزارهای ایمیل مارکتینگ استفاده کرد. در جلسات بعد به بررسی این ابزارها خواهیم پرداخت و روش استفاده از امکانات شخصی‌سازی در هر یک را توضیح خواهیم داد. برای اطلاع از جلسات بعدی کافی است ایمیل خود را در این بلوک یادگیری ثبت کنید.

تلفیق شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ

شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ هر یک به‌نوبه خود در مارکتینگ مؤثر هستند؛ بااین‌وجود، درصورتی‌که این دو تکنیک در کنار یکدیگر قرار گیرند، قدرتشان چند برابر می‌شود و تأثیرگذاری آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. اغلب کسب‌وکارها برای دستیابی به موفقیت بیشتر و ایجاد تجربه خوب برای مشتریان، ممکن است انواع تکنیک‌های مارکتینگ را با یکدیگر تلفیق کنند اما تلفیق این دو ترفند، ساده‌ترین و مؤثرترین عملکرد را دارند. مزیت اصلی این تلفیق، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای افزایش لیست ایمیل و استفاده از ایمیل برای افزایش اشتراک‌گذاری و افزایش دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی هر کسب‌وکاری است.

مزایای تلفیق شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ

 • ارتقا ایمیل مارکتینگ
 • افزایش لیست ایمیل
 • افزایش مشارکت مردم
 • ارتباط بهتر با مشترکین
 • پاسخگویی سریع و آسان
 • بهبود ROI

روش‌های تلفیق شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ

برای اجرای این ترفند، راه‌های متعددی وجود دارد که تعدادی از این روش‌ها در زیر آورده شده است:

 1- آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی را در ایمیل‌ها قرار دهید

این کار بسیار بدیهی است و قطعاً همواره این کار را انجام می‌دهید. بااین‌وجود، توجه داشته باشید که قرار دادن آیکون‌های کوچک شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر یا فیس‌بوک برای این منظور کافی نیست، بلکه باید آن‌ها را در سایز بزرگ و در بالای ایمیل قرار دهید به‌گونه‌ای که خوانندگان، آیکون‌ها را به‌راحتی مشاهده کنند.

2- از مشترکین خود دعوت کنید که عضو شبکه‌های اجتماعی شوند

قرار دادن آیکون‌ها در ایمیل کفایت نمی‌کند. درست است که بسیاری از مشترکین، آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی را می‌شناسند، اما ممکن است برخی از آن‌ها ندانند هنگام مواجه با آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی دقیقاً چه‌کاری باید انجام دهند یا توجه کافی نداشته باشند؛ بنابراین، بهتر است درخواست خود را نیز مطرح کنید و از مطرح کردن این موضوع نترسید. می‌توانید این درخواست را به شیوه‌ای خلاقانه یا طنزگونه بیان کنید که تأثیرگذاری آن بیشتر باشد.

3– کمپین‌ ایمیل‌های مختص به شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کنید

درصورتی‌که استفاده از روش‌های بالا برای تعدادی از مشترکین نتیجه‌ نداد و حتی با دیدن آیکون‌ها و دکمه CTA یا کال تو اکشن، عضو شبکه‌های اجتماعی شما نشدند، می‌توانید ایمیل‌های اختصاصی برای آن‌ها ارسال کنید. در این ایمیل‌ها، در مورد یکی از شبکه‌های اجتماعی خود مثلاً فیس‌بوک، ویژگی‌های آن و علت درخواست خود برای عضویت را توضیح دهید.

4- انگیزه ارائه دهید

 بدیهی است که انسان، به ازای دریافت چیزی، بهتر به درخواست‌ها پاسخ می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید به ازای دریافت تخفیف محصولات، از مشترکین خود بخواهید که دوستانشان را به عضویت در شبکه اجتماعی و لایک کردن پست‌های شما دعوت کنند.

5- از رسانه‌های اجتماعی برای ارتقای ایمیل استفاده کنید

درصورتی‌که در شبکه‌های اجتماعی حضوری قوی دارید، می‌توانید از کاربران خود درخواست کنید که عضو خبرنامه و کمپین ایمیل شما شوند. برای این منظور از فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و دیگر رسانه‌های اجتماعی خود استفاده کنید. استفاده از یک کانال برای ارتقای کانال دیگر را اصطلاحاً “cross-promotion یا بازاریابی متقابل” می‌نامند.

6- از عبارت «این مطلب را retweet کنید.» استفاده کنید

برجسته کردن یک توئیت خاص در ایمیل شما می‌تواند باعث ارتقا کمپین ایمیل و توئیتر شما شود.

7- یک فرم ثبت‌نام مناسب در فیس‌بوک خود قرار دهید

با قرار دادن فرم ثبت‌نام در فیس‌بوک و تشویق مخاطبان به عضویت در خبرنامه، می‌توانید تعدادی از کاربران فیس‌بوک خود را به لیست ایمیل خود اضافه کنید.

شخصی‌سازی در ایمیل مارکتینگ یک راه ثابت‌شده برای افزایش نرخ بازگشایی و نرخ کلیک است. همچنین، تلفیق دو ترفند ایمیل مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی باعث ارتقا هر دو روش مارکتینگ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *