«پاسخ دادن» یا «پاسخ ندادن»؛ مسئله این است!

«پاسخ دادن» یا «پاسخ ندادن»؛ مسئله این است!

اگر در حوزه‌ی بازاریابی آنلاین فعالیت می‌کنید، احتمالا چیزهایی در مورد «نرخ پاسخ» (Reply Rate) شنیده‌اید و این سؤال برایتان پیش آمده که «نرخ پاسخ» چیست و چرا اهمیت دارد؟

احتمالا با «نرخ باز شدن» و «نرخ کلیک شدن» آشنا هستید.

«نرخ پاسخ» نیز مربوط به آمار گیرندگان کمپین ایمیلی شماست که به اندازه‌ای با کمپین شما درگیر شده‌اند که انگیزه و علاقه‌ی کافی برای پاسخ به ایمیل شما را پیدا کرده‌اند.

از نگاه سرویس‌دهندگان بزرگ ایمیل، پاسخ دادن یک کاربر به ایمیل شما، یکی از بهترین تعاملات ممکن با کاربران است. این موضوع به سرویس‌دهندگان ایمیل (مانند جیمیل و یاهو و اوت‌لوک و وب‌سرورهای سازمانی) نشان می‌دهد که ایمیل‌های شما واقعا مورد توجه کاربران بوده.

این موضوع احترام و اعتبار کمپین‌های ایمیلی شما را به شدت افزایش می‌دهد و به کمپین‌های بعدی شما این شانس را می‌دهد که مستقیما به Inbox کاربران هدایت شوند و هرچه بیشتر از پوشه‌ی Spam دور شوند.

محاسبه‌ی «نرخ پاسخ» تقریبا کار راحتی است:

آمار کل ارسال‌ها را که دارید. آمار کل پاسخ‌ها (Replies) را هم دربیاورید. نسبت پاسخ‌ها به کل ارسال می‌شود «نرخ پاسخ».

به این نکته توجه داشته باشید که «پاسخ به ایمیل» با «کلیک در ایمیل» متفاوت است. Click یعنی کاربر روی یکی از لینک‌های داخل ایمیل کلیک کرده باشد و به صفحه‌ای دیگر ارجاع شود. آمار کلیک خیلی مهم است و نشان‌دهنده‌ی این است که ایمیل شما از سوی کاربر مورد توجه قرار گرفته (البته به جز موردی که کاربر روی لینک «لغو عضویت» کلیک می‌کند)، ولی Reply کیفیت و ارزش بالاتری نسبت به Click دارد. Reply به این معنی است که کاربر تصمیم گرفته روی همان آدرس فرستنده‌ی کمپین، پاسخی برای شما ارسال کند و مستقیما موضوعی را با شما مطرح کند. این یعنی بالاترین سطح تعامل با کاربران.

وقتی «نرخ پاسخ» کمپین‌های ایمیلی شما بالا باشد، معمولا به دلیل یکی از دو موضوع زیر است:

– مشترکین شما واقعا با کمپین شما ارتباط برقرار کرده‌اند. (حالت مطلوب)

– مشترکین شما تلاش می‌کنند از لیست ایمیل شما خارج شوند! (حالت نامطلوب!)

بر خلاف Open Rate و Click Rate که معمولا استانداردهای مشخصی برای آنها وجود دارد و شما باید تلاش کنید به آن آمارها برسید، برای Reply Rate هدف و استاندارد مشخصی وجود ندارد.
یعنی «نرخ پاسخ» پایین الزاما به معنی بد بودن کمپین شما نیست، اما «نرخ پاسخ» بالا مطمئنا دلیل خوبی است مبنی بر اینکه کمپین‌های شما در مسیر درستی حرکت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *